• specyfiki grzybobójcze na pszenice

Informacje

Dodany: 2019-10-01
Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał zbioru. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

tiofanat metylowy w rzepaku kontrola obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w gruncie rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicydy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na główne szkodniki oraz choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma asekuracji.